Сторінки 1-7 123 ... ОстанняОстання
Результати 1-20 з 134

Тема: Козацька доба

 1. #1
  Свідомий Аватарка Veles
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Київ | NYC | Менск
  Постів
  12,453
  Подякували: 25,374

  Козацька доба

  Збираємо цікаві статті, події, особистості періоду ХV - XVIII століть.

  Сьогодні натрапив на таку яскраву і близьку мені статтю про те як козаки кацапщину на північному донбасі били:


  https://porokhivnytsya.com.ua/2017/06/30/barvinkova-palanka/

  Цей файний пост оцінили:


  НОВИЙ ПОЧАТОК - НОВИЙ ПОРЯДОК

 2. #2
  Свідомий Аватарка Veles
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Київ | NYC | Менск
  Постів
  12,453
  Подякували: 25,374
  Проводи на січ

  Панас Стастіон

  Цей файний пост оцінили:


  НОВИЙ ПОЧАТОК - НОВИЙ ПОРЯДОК

 3. #3
  Хмельницький Аватарка kizer
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Kyiv
  Постів
  14,627
  Подякували: 22,482

  Цей файний пост оцінили:


  Ну и похожий на бетса, развякался!

 4. #4
  Свідомий Аватарка Veles
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Київ | NYC | Менск
  Постів
  12,453
  Подякували: 25,374
  Цікава стаття про походження українських прізвищ


  Козацькі прізвища українців або «позивні» запорізьких козаків.

  Сучасні прізвища українців майорять небувалим для багатьох інших народів різноманіттям. За 26 років викладацької діяльності, щорічно навчаючи більше двох сотень студентів, я звик до різнобарвності прізвищ, інколи досить дивовижних та навіть напівцензурних.

  Корені цього різноманіття прізвищ пересічних українців варто шукати в глибині віків. Багато прізвищ дав рід занять, видів трудової діяльності, котрі на сьогоднішній день забуті. Серед них зустрічаються красномовні, зрозумілі до сьогоднішнього дня: Мельник, Кравчук, Ткач, Швець, Коваль, Пасічник тощо. Є прізвища, котрі нам мало зрозумілі, наприклад, Сердюк (в давнину так називали селян), Кушнір (займався вичинкою шкіри з хутром і пошиття з неї одягу), Котляр (той, що виготовляє котли, чайники; мідник), Бортник (той, що займався бортництвом – збиранням меду у диких бджіл). Багато прізвищ пішло від давніх чоловічих та жіночих імен: Ананій – Ананенко – Ананченко – Ананчук – Ананійчук – Ананович, Базиль – Базилько – Базилюк – Базилевич – Базилич – Базилевський, Юхно – Ющенко – Ющук – Ющик – Юхниця – Юхневич – Юхновський, Яресь – Ярошенко - Яресько – Ярощук – Ярошевський, Галина – Галенко – Гальчук – Галкевич – Галич.
  Зустрічаються прізвища, що беруть свої корені від назв конкретної місцевості: Білоцерківець, Полтавець, Достоєвський (від села Достоєве на Берестейщині, яке зараз знаходиться в межах республіки Білорусь); шляхетські та церковні прізвища: Барський, Вишневецький, Думанський, Попович, Дяченко; прізвища, що пішли від назв тварин та птахів: Бик, Вовк, Заєць, Ластівка (Ластовка), Ведмідь, Соловей з похідними Биковец, Вовченко, Зайченко, Ластовенко, Ведмедчук, Солов’яненко тощо. Серед українських прізвищ виділяються ті, що беруть корені від старих назв наших найближчих сусідів: Турчин (турок), Волошин (румун), Угрин (угорець), Лях (поляк), Литвин (білорус), Москаль (росіянин) та старої самоназви русин (Русин, Русинський). Існують прізвища, що походять від назв рослин та їх похідних (флоронімічні прізвища) Береза – Березовський, Верба – Вербицький, Кавун – Кавуненко, Осика – Осичук; хатньовжиткові прізвища: Борщ, Ворітний, Клуня (Заклунний), Макітра, Сало, Сковорода; прізвища від метеорологічних термінів: Вітер – Вітренко – Вітрецький, Грім – Громовенко – Громовецький, Мороз – Морозенко – Морозюк.http://h.ua/story/176692/#ixzz4r7K9nw4I
  Проте повернемося до власне історичних обставин. Велетенське різноманіття сучасних прізвищ виникало в середовищі запорізьких козаків. Безумовно, і саме Запоріжжя і Січ, як столиця цієї держави за етнічною складовою було українським. Хоча Січ залюбки приймала кожного, хто бажав волі і погоджувався захищати Україну і її народ, незважаючи на національність, мову та релігійну приналежність (а на Запоріжжі були представлені майже всі європейські і близькосхідні нації), проте етнічну основу складали українці. Запоріжжя постійно воювало, а тому перманентно мало потребу в людських ресурсах і головним поставником її стали українські втікачі-селяни, котрі цілими масами мігрували на Запоріжжя, рятуючись від покріпачення, окатоличення та ополячення (соціального, релігійного і національного гніту). Не зважаючи на те, що реальним статусом Запоріжжя в складі Речі Посполитої була формула «держава в державі» і Запоріжжя мало всі ознаки державності, як то: окреме правління, власну адміністративну і судову системи, неподібний до польського статус населення, коли всі були козаками, тобто вільними людьми, що апріорі передбачало відсутність кріпацтва, все ж залежність від Польщі залишалася великою. Це, зокрема, виливалося у відвідини Січі польськими магнатами, що наїжджали туди зі своїми власними арміями і намагалися повернути в ярмо вчорашніх підневільних селян. При цьому між керівництвом запорізького козацтва та польськими магнатами відбувалися різноманітні діалоги, нерідко із комічним забарвленням:
  Магнат: (вказуючи пальцем на козака) Це мій холоп на прізвище Петренко.
  Сотник: Та ні, це козак Котолупенко, ось і в реєстрі записано (читає) Ко-то-лу-пен-ко. (Звертаючись до козака) Ти ж Котолупенко?
  Козак: Так, Котолупенко!
  Козаки: (одностайно) Котолупенко, Котолупенко, всі знають, що це Котолупенко.
  Сотник: (до магната) Ось бачите, пане, це ніякий не Петренко, це Котолупенко, а ви мабуть помилилися…
  Саме таким нехитрим способом козаки рятували своїх бойових побратимів від повернення до пана, кріпацтва, знущань, катувань, а, нерідко, й смерті. Для цього під час прийому до запорізьких козаків запитували, чи претендент не з втікачів-селян? Якщо отримували схвальну відповідь, тоді змінювали справжнє прізвище і в списках він значився вже під новим.
  Нове прізвище козацька громада обирала довільно, але воно було пов’язано з певною подією, вадою, попереднім заняттям до вступу в козаки. Так надавалися козацькі прізвиська, що потім ставали прізвищами, за професією, подібністю до тварин, птахів, рослин (див. першу частину статті).

  Нерідко прізвиська походили від яких ось значних досягнень в бойовому мистецтві. Козаки були вмілими, досвідченими воїнами і арсенал їх зброї вражає до сьогодні. Наприклад, козацька артилерія починалася від велетенських облогових гармат і закінчувалася невеликими «ручними» мортирами, котрі кріпилися на сідло поперек коня і використовувалися для знищення ворожих воєначальників. Випущене ядро з такої мортири пробивало не лише сталеву кірасу із хазяїном, але й його коня, котрого власник підіймав на дибки, що прикритися від ворожого пострілу. Часто фізичне знищення ворожого командира ставало переломним моментом в ході бою і рятувало життя тисячам козаків. За це герой битви – артилерист отримував почесне козацьке прізвище Гармаш або Пушкар.

  Один із кращих козацьких гетьманів Петро Сагайдачний насправді від народження мав прізвище Конашевич, але був нагороджений запорізькими козаками прізвиськом Сагайдачний як влучний стрілець із луку (сагайдак – набір лука зі стрілами в шкіряному чи дерев’яному футлярі).

  Так він і залишився в історії як Петро Сагайдачний. До речі прізвисько Сагайдачний було досить поширене в козацькому середовищі в середині ХVІІ століття. Добре натренований лучник за хвилину випускав від восьми до дванадцяти стріл, які летіли на відстань понад 500 кроків.
  Українське і запорізьке козацтво відзначалося певною розмовною брутальністю (особливо вишуканих слів не добирали), природженим гумором і поетичністю. Тому і до сьогодні майорять Україною дивовижні прізвиська – прізвища, іноді досить немилозвучні. Козаки надавали прізвища за певними зовнішніми вадами та проблемами із здоров’ям: Кривошей, Шульга, Косий, Глухий, Незрячий. Наприклад, славнозвісний козацький полковник, командуючий кіннотою у війську Богдана Хмельницького і улюбленець самого гетьмана Максим Кривоніс, насправді мав видатний і зовсім не прямий ніс. Навіть відомий український художник-баталіст Микола Самокиш у картині «Бій Максима Кривоноса із Ієремією Вишневецьким» абсолютно не скриває цю зовнішню ваду козацького полковника.

  Проте серед козацьких прізвиськ, котрі потім переросли в українські прізвища найбільш немилозвучними, а звідси і найбільш кумедно-цікавими виступають ті, що пов’язані з окремими комедійно-комічними ситуаціями. Давикоза, Добребаба, Дурнопійко, Жовтоніг, Жуйвода, Зажерило, Закривидорога, Зажрищенко, Загубиколесо, Задависвічка, Непийпиво, Нездійминога, Нетудихата, Накидайло, Неїжмасло, Нечистяк, Немудрий, Прозапас, Рідкокаша, Сухозад, Тітікало, Тиховліз, Тяхнирядно, Убийрадісний - це далеко неповний і відцензурений мною список прізвищ, що зустрічаються і до сьогодні в Україні та за її межами.
  У довгий час особисто для мене хітовим було прізвище Либохаря. Сьогоднішній пасмурний ранок не сприяв веселому настрою, проте все змінилося після того, як я зустрів на просторах Інтернету прізвище Недодериматня.

  Всім гарного дня, веселого настрою і мирного неба.

  Джерело:
  http://notes-of-history.blogspot.com...g-post_29.html

  Цей файний пост оцінили:


  НОВИЙ ПОЧАТОК - НОВИЙ ПОРЯДОК

 5. #5
  Orwell
  Guest
  Просто супер!!! Дякую!

  Цей файний пост оцінили: 6. #6
  Полковник Аватарка Malco
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Чернігів
  Постів
  3,767
  Подякували: 6,055
  Пізнай Себе: Приказки Наших Козаків. Як Добре Їх Знаєте Ви? (Тест)

  В прислів’ях та приказках козацької доби зосереджено більше, ніж просто відображення світу. Козацька мудрість – це філософія українського лицарства.

  Українцям відомі сотні козацьких приповідок. Деякі знайшли відображення в літературі, деякі – передавались із вуст в уста аж поки не були записані етнографами. Як добре ми знаємо та пам’ятаємо цю мудрість? Український контент пропонує перевірити і, можливо, дізнатися для себе щось нове…

  http://prolviv.com/blog/2017/11/19/p...aiete-vy-test/

 7. #7
  Свідомий Аватарка Veles
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Київ | NYC | Менск
  Постів
  12,453
  Подякували: 25,374
  Знайшов цікаву книгу по чернігівщині, по переділу власності земель і опису майна, від 1726 року. Там приведени і деякі документи 1709 року. Купа містечок і сіл. Прізвища деяких старост і всіх власників є.

  У виданні вперше публікується текст унікальної пам’яткиукраїнської рукописної спадщини – Мазепиної книги 1726 р., яка міститьу собі описи Батурина, Любеча та 72 сіл, хуторів, слобід, частина з якихналежала І. Мазепі.Для істориків, археографів та всіх, хто цікавиться історієюУкраїни.

  PDF:http://1576.ua/uploads/files/7137/%D...0%B3%D0%B0.pdf

  Цей файний пост оцінили:


  НОВИЙ ПОЧАТОК - НОВИЙ ПОРЯДОК

 8. #8
  Свiдок Перемоги Аватарка USSR-UA
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Бровари
  Постів
  11,417
  Подякували: 15,520
  Цитата Originally Posted by Veles View Post
  This quote is hidden because you are ignoring this member. Show Quote
  Знайшов цікаву книгу по чернігівщині, по переділу власності земель і опису майна, від 1726 року. Там приведени і деякі документи 1709 року. Купа містечок і сіл. Прізвища деяких старост і всіх власників є.

  У виданні вперше публікується текст унікальної пам’яткиукраїнської рукописної спадщини – Мазепиної книги 1726 р., яка міститьу собі описи Батурина, Любеча та 72 сіл, хуторів, слобід, частина з якихналежала І. Мазепі.Для істориків, археографів та всіх, хто цікавиться історієюУкраїни.

  PDF:http://1576.ua/uploads/files/7137/%D...0%B3%D0%B0.pdf
  по своєму родовому селу жодної інформації
  Говори не говори - краще місто Бровари

 9. #9
  Свідомий Аватарка Veles
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Київ | NYC | Менск
  Постів
  12,453
  Подякували: 25,374
  Цитата Originally Posted by USSR-UA View Post
  This quote is hidden because you are ignoring this member. Show Quote
  по своєму родовому селу жодної інформації
  навіть само село не вказано? Там вони ще трапляються у різних формах написання
  НОВИЙ ПОЧАТОК - НОВИЙ ПОРЯДОК

 10. #10
  Свiдок Перемоги Аватарка USSR-UA
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Бровари
  Постів
  11,417
  Подякували: 15,520
  не тільки село, а навіть сотенного центру немає
  Говори не говори - краще місто Бровари

 11. #11
  Свiдок Перемоги Аватарка USSR-UA
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Бровари
  Постів
  11,417
  Подякували: 15,520
  навіть про полковий центр - Прилуки зовсім мало інфи, мабуть дуже вибіркова збірка
  Говори не говори - краще місто Бровари

 12. #12
  Свідомий Аватарка Veles
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Київ | NYC | Менск
  Постів
  12,453
  Подякували: 25,374
  Значить він не підпорядковувався Батурину, бо там здебільшого намагались встановити наслідки знищення Батурина

  Цей файний пост оцінили:


  НОВИЙ ПОЧАТОК - НОВИЙ ПОРЯДОК

 13. #13
  Свідомий Аватарка Veles
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Київ | NYC | Менск
  Постів
  12,453
  Подякували: 25,374
  Один з найпоширеніших українських інструментів Козацької Доби була дуда, наразі про неї майже забули окрім як на Закарпатті та Шотландії. Дуда навіть входила в постійни оркестр війська Запорізького ще ха Богдана Хмельницького  Гурт Хорея козацька виконує традиційну українську музику 17 століття - як на мене, то дуже круто!
  Цей файний пост оцінили:


  НОВИЙ ПОЧАТОК - НОВИЙ ПОРЯДОК

 14. #14
  Свідомий Аватарка Veles
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Київ | NYC | Менск
  Постів
  12,453
  Подякували: 25,374
  Мені здається навіть ми ще досконало не усвідомили відрив тогочасної України від Кацапстану. Вражає те, що станом на 1650 рік в усіх селах, хуторах, містечках діяли школи і вже було досягнуто суцільної грамотності серед всього населення. В "Перербургском уезде" згідно до "всеобщей переписи 1897 года" грамотними були 31% Це 250 років потому! Того ж року переважна більшість росіян, про що вже йшла мова в іншій гілці, навіть не мала власних прізвищ. Близьких показників до 1650 року в Україні, було досягнуто в СССР в 1950!

  Цей файний пост оцінили:


  НОВИЙ ПОЧАТОК - НОВИЙ ПОРЯДОК

 15. #15
  Свiдок Перемоги Аватарка USSR-UA
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Бровари
  Постів
  11,417
  Подякували: 15,520
  Цитата Originally Posted by Veles View Post
  This quote is hidden because you are ignoring this member. Show Quote
  Мені здається навіть ми ще досконало не усвідомили відрив тогочасної України від Кацапстану. Вражає те, що станом на 1650 рік в усіх селах, хуторах, містечках діяли школи і вже було досягнуто суцільної грамотності серед всього населення.
  А є якісь данні про це у відсотках?
  Говори не говори - краще місто Бровари

 16. #16
  Свiдок Перемоги Аватарка USSR-UA
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Бровари
  Постів
  11,417
  Подякували: 15,520
  Пам'ятаю як Дєніска на Скайпері писав, що якби в 1650-х роках нас не окупувала московія то ми б досі жили в соломяних хатах) а вони нам привезли цивілізацію)
  Говори не говори - краще місто Бровари

 17. #17
  Полковник Аватарка Malco
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Чернігів
  Постів
  3,767
  Подякували: 6,055
  Цитата Originally Posted by Veles View Post
  This quote is hidden because you are ignoring this member. Show Quote
  Знайшов цікаву книгу по чернігівщині, по переділу власності земель і опису майна, від 1726 року. Там приведени і деякі документи 1709 року. Купа містечок і сіл. Прізвища деяких старост і всіх власників є.

  У виданні вперше публікується текст унікальної пам’яткиукраїнської рукописної спадщини – Мазепиної книги 1726 р., яка міститьу собі описи Батурина, Любеча та 72 сіл, хуторів, слобід, частина з якихналежала І. Мазепі.Для істориків, археографів та всіх, хто цікавиться історієюУкраїни.

  PDF:http://1576.ua/uploads/files/7137/%D...0%B3%D0%B0.pdf
  зараз штудую ревізію, дуже цікаво, адже в більшості тих сіл і містечок я бував і вони досі існують...вже знайшов одну людину зі своїм прізвищем серед ремісників

  Цей файний пост оцінили:


  Last edited by Malco; 24-11-2017 at 15:54.

 18. #18
  Свiдок Перемоги Аватарка USSR-UA
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Бровари
  Постів
  11,417
  Подякували: 15,520
  Цитата Originally Posted by Malco View Post
  This quote is hidden because you are ignoring this member. Show Quote
  зараз штудую ревізію, дуже цікаво, адже в більшості тих сіл і містечок я бував і вони досі існують...вже знайшов одну людину зі своїм прізвищем серед ремісників
  то ти теж корінний сіверянин в n-му поколінні?))
  Говори не говори - краще місто Бровари

 19. #19
  Свідомий Аватарка Veles
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Київ | NYC | Менск
  Постів
  12,453
  Подякували: 25,374
  Цитата Originally Posted by USSR-UA View Post
  This quote is hidden because you are ignoring this member. Show Quote
  А є якісь данні про це у відсотках?
  Статистика не дуже систематизована, але відомо, що у більшості сіл були стаціонарні школи, а спеціально для містечок і сіл де не було школи, існувала всеукраїнська система мандрівних вчителів, це були люди з духовентського соціального стану, зазвичай "дяки" хоча так могли називати і пономарей і священиків, отже вони спеціально їздили в села щоб вчити простий народ грамоті. Кількість шкіл відома з ревізій початку 18 століття, вони там майже у кожному селі на Гетьманщині. Слобожанщина ще трохи відставала і тому багато вчителів їхало саме туди, нести освіту в люди.

  Що стосується статистики. Беремо таке джерело як "Записка по вопросу о цензуре книгъ на малорусскомъ языке", укладачами якого були професори Харківського університету, прийнятий одностайно Радою університету на засіданні 5 квітня 1905 р

  "Въ Малороссіи школа изстари пользовалась любовью народа, а какъ она была высоко поставлена, краснорѣчивымъ свидѣтельствомъ служитъ тотъ поразительный фактъ, что въ 1732 году нынѣшняя Харьковская губернія имѣла уже такое число школъ, къ какому она впослѣдствіи еле могла подняться черезъ сто пятьдесятъ лѣтъ въ 1882 году, причемъ школы эти были созданы самимъ народомъ и содержимы на его собственныя средства. Гибель народной школы въ XVIII и началѣ XIX в. обусловлена была съ одной стороны крайней регламентаціей, а съ другой полнымъ устраненіемъ изъ преподаванія родного языка."

  Але якщо враховувати обмеження, які існували у 1882 році, і рівень грамотності, то можна стверджувати, що це ще надто оптимістично вони порівняли.

  Відома ще така статистика:
  1767 році в одному Чернігівському полку існувало 143 школи, по одній на 746 осіб. Для порівняння вже в 1911 році на одну школи приходилось 1665 осіб. Це дуже умовна статистика, але все одно показник гірший більше ніж в два рази.

  Є ще таке навіть про Січ (на Гетьманщина освіта була, зрозуміло, кращою) але навіть там:

  Високо цінувалась освіта в Запорозькій Січі — про це свідчить хоча б те, що, як пише наш видатний історик, академік Дмитро Яворницький, більшість січового товариства була грамотною й власноручно підписувалась на різноманітних листах, ордерах та інших документах. На Запорожжі існували й свої школи, що поділялись на монастирські, січові й церковно-парафіяльні У січовій школі викладалися співи, читання та письмо. За різними даними, чисельність учнів в школі досягала 80 чоловік

  Іноземні мандрівники, які відвідували українські землі в XVII ст., відзначали високий рівень грамотності населення. Так, Павло Алепський, що відвідав Україну в 1654 р., засвідчив, що в селах всі діти, навіть сироти, навчаються в школах, а письменних людей багато не лише серед чоловіків, але й серед жінок. Жителі сіл добре обізнані з порядком православного богослужіпня, вміють співати псалми і релігійні пісні.

  На вскидку можна сказати, що грамотність була майже універсально-суцільною у 17 столітті, десь понад 90%, але вже під 1760+ роки впала до 50% через постійні спроби знищити систему народної освіти та українське духовенство, яке грало важливу в цьому роль. В 19 столітті грамотність впала до 10%, так в 1884 році 86% відсотків мешканців київської губернії були неграмотними.

  Процеси 1700-1900 років нагадують зворотню колонізацію, це як би не іспанці колонізували індіанців, а індіанці іспанців.

  Цей файний пост оцінили:


  НОВИЙ ПОЧАТОК - НОВИЙ ПОРЯДОК

 20. #20
  Свiдок Перемоги Аватарка USSR-UA
  З нами з
  Mar 2015
  Звідки
  Бровари
  Постів
  11,417
  Подякували: 15,520
  То грамотність Гетьманщини це виключно заслуга самоорганізації 1648 року, чи і до цього при поляках була більш-меш нормальна освіта для селян?
  Говори не говори - краще місто Бровари

Інформація теми

Users Browsing this Thread

Дану тему дивляться 1 користувачів. (0 користувачів та 1 гостей)

Ваші права

 • Ви не можете створювати нові теми
 • Ви не можете відповідати
 • Ви не можете постити додатки
 • Ви не можете редагувати свої пости
 •